למלא את הדלי   (מתוך הספר "למלא את הדלי" / טום ראת וד"ר דונלד קליפטון)

 לכל אחד מאיתנו יש דלי ומצקת בלתי נראים. הדלי מתרוקן או מתמלא כל הזמן, בהתאם לדברים שאנשים אחרים אומרים לנו או עושים לנו. כאשר הדלי שלנו מלא, אנחנו מרגישים נהדר. כאשר הוא ריק, אנחנו מרגישים נורא.    לכל אחד מאיתנו יש גם מצקת בלתי נראית. כאשר אנחנו משתמשים במצקת שלנו כדי למלא את הדלי של אנשים אחרים – כאשר אנחנו אומרים או עושים דברים המשפרים את ההרגשה החיובית שלהם – אנחנו ממלאים גם את הדלי שלנו. אבל כאשר אנחנו משתמשים במצקת שלנו כדי לשאוב מדליים של אחרים – כאשר אנחנו אומרים או עושים דברים המפחיתים את ההרגשה החיובית שלהם – אנחנו פוגעים בעצמנו. דלי מלא מאפשר לנו מבט חיובי וכוחות מחודשים. כל טיפה נוספת לדלי הזה הופכת אותנו חזקים יותר ואופטימיים יותר.    אבל דלי ריק מרעיל את השקפתנו על עצמנו ועל עולמנו, שואב מאיתנו אנרגיה ומחליש את רצוננו. לכן, בכל פעם שמישהו שואב מהדלי שלנו, זה פוגע בנו.                                                                                                         בכל רגע מחיינו, בכל יום, עומדת בפנינו הברירה: אנחנו יכולים למלא את דלייהם של אנשים אחרים או לשאוב מהם. זו בחירה חשובה – בחירה המשפיעה מאוד על מערכות היחסים שלנו, על היעילות, הבריאות והאושר שלנו.

רגשות חיוביים אינם מותרות. מחקרים מצביעים על כך כי אנשים הזוכים לשבחים ולהכרה באופן קבוע משפרים את יעילותם האישית ומגבירים את תפוקתם בעבודה

חשיבה חיובית מעודדת יצירתיות ותעוזה.

רגשות חיוביים בונים משאבים גופניים, שכליים, חברתיים ופסיכולוגיים שיכולים לשמש כ"מאגרי אנרגיה" ולסייע לנו להתמודד טוב יותר עם האתגרים הניצבים בפנינו.

 

זוהי אחריות שלנו להטעין את עצמינו באנרגיות חיוביות!!! (למלא את הדלי).

רשום כל בוקר 5 דברים חיוביים שיש לך בחיים, דברים שאתה מעריך ומוקיר בחייך – והוקיר עצמך עליהם!!!

חפש הזדמנויות להוקיר את אלו שמסביבך. לפרגן, להחמיא, לתת משוב על דברים טובים שקרו.

תיווכח שכאשר אתה מעצים אחרים זה חוזר אליך.

 

דילוג לתוכן